Whiplash'in Türkiye Gişe Başarısı

Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube

Whiplash'in  zillerini, müziklerini, filmden önce çekilen kısa filmini, bilinmeyenlerini ve incelemesini  içeren yazımız burada
Orijinal bir senaryoya sahip olan filmin Oscar'da neden en iyi uyarlamaya aday olduğunu açıklayan yazı da burada

Ülkemizde 16 Ocak'da vizyona giren film, açılış hafta sonunda 21 salonda 10 030 kişi tarafından izlendi. Whiplash, benzerlerine göre yüksek gişe yapmıştı, ancak asıl sürpriz ise filmin ikinci haftasonuda oldu. Whiplash herkesi şaşırtarak gişesini %30 oranında arttırdı ve 13 bin 143 kişi tarafından izlendi. Yazının yazıldığı bu salı günü akşamında bile Zorlu'daki seansı ön iki sıra dışında dolu. Ayrıca bir filmin gişe rakamlarını arttırması ülkemizde çok gözüken bir şey değil. Özellikle de Whiplash benzeri filmler için. Biz de Filme Gitmeden Önce olarak, her fırsatta Whiplash'in izlenmesini dile getirdik. Peki Whiplash'in Türkiye'deki yükselişi nasıl oldu? 

EN BÜYÜK ETKEN: Filmin çok iyi olması.

Diğerlerine Göre Küçük Etkenler:

  • Filmin Türü: Whiplash bir süper-kahraman filmi değil. Yani insanların filmi ilk haftasında hemen görmek gibi bir amacı yoktu
  • Oscar: Film vizyona girmeden bir gün önce Oscar adaylıkları açıklandı. Bu Whiplash'in ilk haftasında türünün benzeri filmlerden biraz daha yüksek bir gişe yapmasını sağladı. 
  • Eleştirmenler: Eleştirmenler ve sinema sitelerinin çoğu filme gidilmesini önerdi. Yine de bunun seyirci üzerinde çok büyük bir etkisi yok, çünkü ülkemizde eleştirmenlerin ve sinema sitelerinin (çoğunun) seyirci üzerinde çok çok az bir etkisi var. 

Biraz Daha Büyük Etkenler:

  • Başka Sinema etkisi: Whiplash hem Başka Sinema'da hem de bazı sinema zincirlerinin salonlarında vizyona girdi. Zaten, Başka Sinema seyiricisi Whiplash'i biliyordu ve filmi izleyecekti. Bunun üstüne bir de filmin bazı sinema zincirlerinde vizyona girmesi büyük etki yarattı.
  • Kurmaca Film'in Başarılı Kampanyası: Ülkemizde her zaman böyle iyi organize olunmuş kampanyalar görülmüyor. Evet, film zaten çok iyiydi, ancak Kurmaca Film internet ve özellikle sosyal medya üzerinden seyirci çekmeyi iyi bildi.
  • Köşe Yazarları, Twitter Fenomenler, Oyuncular: Ülkemizde eleştirmenlerin çok etkisi olmasa da yüksek sayıda Twitter takipçisi bulunan insanlar veya köşe yazarları filmi övdü. Sonuçta bu insanlar eleştirmenlerden çok daha yüksek bir insan sayısına ulaştılar. Örneğin Ahmet Hakan ve Hıncal Uluç gazetelerinde Whiplash'e yer verdi ve Cüneyt Özdemir, Hazal Kaya, Nedim Saban, Onur Baştürk gibi insanlar da takipçilerinin çok olduğu sosyal medyalarda filmi paylaştı. Bir kişi filmi önerince pek bir etki yaratmayabilir ancak arkadaşlarınız dahil yüksek sayıda insana ulaşabilen kişiler de filmi önerince gişe uçtu. 
  • Netten İzlemek: Normalde filmlerin vizyona girmeden önce internette izlenebilmesi gişeyi düşürüyor. Film çıkmadan izleyenler dışında, film vizyona girip beğenilse bile insanlar filmi hemen internetten arıyorlar. Whiplash vizyona girmeden önce bir ara internette izlenebiliyordu. Ancak bir süre sonra Torrent dahil olmak üzere film online izleme sitelerinin çoğundan kaldırıldı. Bunun arkasında da Kurmaca Film vardır büyük ihtimalle. Bu hamle çok yararlı oldu çünkü film vizyona girmeden önce internette olsa da duyulmamıştı. Film duyulmaya başlandığında ise artık internette yoktu. Bu da çoğu insanı sinemaya itmiş olabilir.
  • Fısıltı Gazetesi: Bu filmin bu kadar izlenmesindeki en net etkenlerden biri. Film çok iyi olduğu için insanlar arkadaşlarına filmi önerdiler. Sonra bu zincir olarak büyüdü. Köşe yazarları ve twitter fenomenleri dışında da insanların filmi izledikten sonraki heyecanı oldukça iyi bir etki yarattı.
Gişe hakkında daha çok detaya sahip olmak için:  Boxofficeturkiye.com

Yorumlar