BlackHat

Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Chris Hemsworth, Viola Davis, Wei Tang
Imdb: 5.6
Rottentomatoes: %30
Filmegitmedenönce: 5
Fragman sayfanın altındadır


 Chris Hemsworth ve Michael Mann gibi isimleri duyduktan sonra Blackhat için heyecanlanmamak mümkün değil. Tabi film ne kadar sizi tatmin ediyor ve 2 saat 15 dakika ne kadar dolu geçiyor bunlar cevabı verilmesi gereken sorulardan. 

 Öncelikte film estetik ögelerle açılışı yapmış. Klavyede tuşlara basılıyor, kod yazılıyor veri aktarımı gerçekleşiyor ve tüm bu micro harekette olaylar devasa sinema ekranında macro boyutlarda hayat buluyor.

İlerleyen sahnelerde Chris Hemsworth u görüyoruz. MIT mezunu, zeki, yakışıklı ve suçlu,hapis cezası var. Fakat MIT deki oda arkadaşı tarafından bir takım suçluların araştırılması için hapisten çıkarılıyor. Devreye her zamanki gibi aşk ögeleri ,tutku,hırs ve nefret giriyor. Kahramanımız tüm kozlarını oynuyor. Peki başarıyor mu? 

Filmde direk göze çarpan detaylardan biri “Viola Davis” dışındaki kötü oyunculuklar. Viola Davis işinin hakkını sonuna kadar veriyor. Başrol oyuncusu olsa sadece bakışlarıyla filmi yürütebilecek performansta oyunculuk sergiliyor. 

Chris Hemsworth “Thor” filmindeki karakterin kokusunu buram bura üzerinde 
taşıdığını,rolünden çıkamadığını görüyoruz. Bunun üzerine bir de oldukça başarısız bir cast eklenince karakterler arasındaki kimya eksikliği daha belirgin hale geliyor. 
Örneğin Hathaway’in (Chris H.) aşık olduğu kadın rolünde olan Tang Wei ile aralarındaki yetersiz kimya ve yansıtmada yönetmenin başarısızlığı,görüntüdeki uyumsuzlukları,bireysel olarak aralarında eksik olduğunu düşündüğüm kimya eksikliği gerçekten bu aşka inanmamız onusunda zorluklar yaşatıyor. 

Oyunculuklarla ilgili talihsizlikler bir yana yönetmen aşkı anlatırken oldukça sıradan, sofistike olmanın yanından geçmeyen anlatımıyla her konuda sınıfta kalıyor. Chris Hemsworth bu dünyaya ait olmadığının, Hathaway olamayacağını bize kanıtlamış oluyor. 

Film sadece 4 karakter üzerinden devam ediyor. Filme adını veren hackerlarımızla karakter olarak neredeyse hiç tanışmıyoruz. Onların sadece ne iş yaptıkları kısacası kartvisitleriyle ilgileniyoruz ve bu da filmi sadece başrol oyuncusunun gözüyle izlememizi sağlıyor. Film zaman ve mekandan soyut sadece Hackerlık çetesi ve en çok da onların olayları üzerine inşa edilmiş, Sadece olayların üzerinden gidildiği bir film. tek boyutla, tek bakış açısıyla. 

Tüm bu nedenlerle söyleyebilirim ki Chris Hemswoth gibi yüksek görsellikle film tek başına tabiki de yürümez. Film sizi dünyasının içine davet etmiyor. Senaryo olarak oldukça sıradan, tahmin edilebilir. Vakit geçirmek istiyorsanız evet bi derece fena değildi diyebiliriz ama dolu dolu bir film miydi? Cevabı kesinlikle hayır. Senaryo her konuda izleyiciye yüzeysel bilgiler veriyor. Karakterlerin hiç birinin kim olduğu konusunda derin bilgiye sahip olmuyoruz örneğin 
onları tanımak için geriye dönüşler oldukça az yapılıyor. 

Didem Demir


Yorumlar