Jupiter Ascending - Jupiter Yükseliyor


Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube


Filmin Süresi: 2 saat 7 dakika
Vizyon Tarihi: 6 Şubat 2015
Yönetmenler: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Oyuncular: Channing Tatum, Mila Kunis, Sean Bean, Eddie Redmayne
Filmegitmedenonce: 6.8
Rottentomatoes: %25
Fragman sayfanın altındadır.

'Saçma ama eğlenceli'


İlk olarak 2014 yazında vizyona girmesi planlanan bilim-kurgu Jupiter Ascending, 7 aylık gecikmenin ardından 6 Şubat 2015'de vizyona giriyor. Vizyon tarihinin, görsel efektlerlerin iyileştirilmesi için ertelendiği söylenmişti. Yine de çoğu insan filmin efsanevi şekilde kötü olacağına, hatta bu yüzden ertelendiğine inanıyordu. Jupiter Ascending'i izledikten sonra görselliğin gerçekten harika olduğunu söyleyebiliriz. Filmin birçok beğenilmeyecek yanı olsa da beğenilecek yanları benim için daha çok öne çıktı. Yine de film bilim-kurgu sevenlerini çok tatmin etmeyecektir.

Jupiter Ascending seyirci ikiye bölecek gibi duruyor. Dalga geçenler de olacaktır çok övenler de. Film türün hayranları olmayanlara bilim-kurguyu sevdirecek değil. Yani Matrix gibi bir şey beklemeyin. Jupiter Ascending'in yüksek derecede saçma anlarının olduğu da doğru. Ama filmi beğenip beğenmeyeceğiniz bakış açınıza bağlı. Kısacası saçma ama eğlenceli, başarılı görselli ve iyi yönetilmiş bir şey izlemek size uyuyorsa o zaman filme bir bakın.

Matrix ve Bulut Atlası'nı yöneten Wachowski kardeşler Jupiter Ascending'e diğer gişe filmlerinde pek rastlamadığımız hoş eklemeler yapmış. Ayrıca görsellik açısından da diğer gişe filmlerinden öndeler. Çok hoş kareler var. Filmi izlerken pek ayrıntılara girmezseniz ve filme gitmeden önce de beklentilerinizi çok yükseltmezseniz oldukça eğlenebilirsiniz. En azından ben eğlendim. Ayrıca genel izleyicinin filmi de beğeneceğini düşünüyorum.

Konuyu filmde bulunan egzantirik bilim-kurgu sözcüklerini pek kullanmadan, normal bir şekilde kısaca anlatacağız. Film, Jupiter (Mila Kunis) adlı bir kadının hikayesini anlatıyor. Sürprizleri ele vermeden ve fragmana bağlı kalarak anlatmak gerekirse, Dünya uzaylıların sahip olduğu gezegenlerden sadece biri.  Yani insanlar şu anda düşündüklerinden çok daha önemsizler. Jupiter yani Mila Kunis, bir tuvalet temizlikçisiyken bir anda Dünya gezegeninin mirascısı olduğunu öğreniyor. Bunu başkaları da öğrenince başı derde giriyor. Onu Dünya'dan çıkarmak içinse filmin
yakışıklısı Channing Tatum geliyor. Tatum'un kurtadama benzeyen karakteri için dişlik tarzında bir şey taktığını, bu yüzden konuşmakta zorlandığını ve ağzını tam kapayamadığını söyleyelim.

Filmin konusu  Zaytung yazısına benzese de filmde bunlar daha havalı kelimelerle ifade ediliyor ve izlerken saçmalığına gülmüyorsunuz. Yine de filmde birkaç tane oldukça komik diyalog ve sahne olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Ayrıca filmde Terry Gilliam'ın bulunduğu ve Brazil filmine göndereme yapan bir sahne de bulunuyor. Brazil dışında Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'ı da andıran bölüm gerçekten eğlenceli. İzlerken hangi sahneden bahsettiğimizi anlarsınız. 

Jupiter Ascending ara sıra bilim-kurgu türüyle, yani kendisiyle dalga geçiyor. Bu iyi bir şey, çünkü film ne olduğunu biliyor. (gerçi zanettiğinden biraz daha saçma, ama gene de).  Ana hikaye, bir sürü enteresan ve büyük ihtimalle filmden sonra hatırlamayacağınız uydurma isimler ve gereksiz olaylar içerse de tema veya felsefe olarak filmin bir mesajı olduğunu söyleyebiliriz. Jupiter Ascending aksiyon da meraklılarını hayal kırıklığına uğratmayacak. Hatta aksiyon biraz azaltılsa bile olurmuş. 

Filmi sevmemin bir başka sebebi ise orijinal olması. Artık izlediğimiz bütün gişe filmleri seri olduğundan sürekli aynı şeyleri görmek can sıkıcı oluyor. Edge of Tomorrow'da geçen sene vizyona giren ve oldukça orijinal olan bir bilim-kurgu filmi. İzlemediyseniz öneriyoruz. Jupiter Ascending'e geri dönmek gerekirse, gişe filmleri adına Marvel ve seriler dışında (ne kadar sevsek de) orijnal bir iş görmek sevindirici. 

Jupiter Ascending'de oyunculuklar da normal. Channing Tatum'un hoplayıp zıplamaktan başka çok öne çıkmıyor. Hoplayıp zıplamadığı zamanlarda da normal bir oyunculuk sergiliyor. Mila Kunis'de ana karakteri iyi bir şekilde canlandırıyor. Bu girdiği karışık olaylar içinde seyirci gibi her şeye anlam veremeyen bir karakteri var. Bu da empati kurulmasına yardım ediyor.

Filmin eksileri de yok değil. Bu sene Stephen Hawking'i canlandırdığı Theory of Everything filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar'a aday olan Eddie Redmayne'in Balem karakterini oynaşını pek beğenmedim. Voldemort gibi bir ses yapmaya çalışmış ama karakteri fazla sivri olmuş gibi geldi. Gerçi bu oyuncudan çok yönetmenlerle alakalı bir problem. Bunun dışında filmde birçok gereksiz isim ve bilgi olduğunu söyledik. Evet, Jupiter Ascending saçma gelebilecek bir sürü unsur içeriyor. 

Sonuç olarak Jupiter Ascending, eğer neyle karşılaşacağınızı bilerek giderseniz ve her olanı anlamak isteyip, her şeyde mantık arayan izleyicilerden değilseniz gayet eğlenebileceğiniz bir film. Heyecanlı aksiyon sahneleri, iyi göndermeleri bulunan Jupiter Ascending aynı zamanda iyi yönetmenlerin elinden çıkma. Gişe filmlerinin sadece seriler olduğu bir dönemde Thor 2 veya Iron Man 2 izlemekten çok Jupiter Ascending daha çekici.

Yorumlar