Selma - Özgürlük Yürüyüşü


Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube

Filmin süresi: 128 dakika

Yönetmen: Ava DuVarney
Oyuncular: David Oyellowo, Tim Roth, Carmen Ejogo
Imdb: 7.7
Rottentomatoes: %99
Filmegitmedenonce: 8.0
Fragman sayfanın altındadır.
Yazar: Cem Başak

Selma, Martin Luther King'in hayatının bir bölümünü konu alan ve bu sene en iyi şarkı ve en iyi film dalında Oscar'a aday olan bir film. Selma, Martin Luther'in özellikle Selma'da yaşadıklarını ve yurttaş hareketi sırasında yaptıklarını konu alıyor. Filmin gerçekten etkili olmasının nedenlerinden biri de bu.

Selma'nın yapımcıları arasında aynı zamanda filmde oynayan Oprah Winfrey ve filmde oynamayan Brad Pitt var. Yönetmen koltuğunda da Ava Duvarney oturuyor. Karşımızda ise iyi yönetilmiş, çok iyi performanslar sergilenmiş ve senenin en güçlü filmlerinden biri bulunuyor. Ayrıca David Oyellowo ve Ava Duvarney isimlerini unutmayın. İlerki zamanlarda çok karşımıza çıkabilirler.

Konunun uzun süre anlatılacak bir tarafı yok. Film boyunca Martin Luther ve aktivist arkadaşları Amerika'daki Afrikan Amerikalıların gördükleri muameleyi dindirmeye ve bazı haklarını kazanmaya çalışıyorlar. Ayrıca Hollywood'un hep Amerika'nın propagandasını yaptığı söylenir, ama bu film için aynı şeyi söyleyemeyiz. Filmin Fergusan'da yaşananlardan yakın bir zaman sonra vizyona girmesi de enteresan. Zaten film Selma'daki direnişi anlattığı için dünyada yaşanan başka olaylarla bağlantı kurması kolay oluyor.

Evet, Selma iyi bir film ve belli bir stille belli bir gerilim sağlanarak ilerliyor. Direniş sırasında yaşananlara rağmen Martin Luther'in de bir insan olduğunun unutulmaması çok iyi olmuş. Film ilerledikçe onun hissettikleri ve düşündüklerini bize anlatarak, kusursuz ve insanlıkla alakasız görülen liderlerin ne kadar normal duygulara sahip olabilecekleri gösteriliyor.

Martin Luther King dünyaca tanınmış bir insan ve Selma'nın onun hakkındaki ilk film olduğunu duymak beni oldukça şaşırttı. Film hakkında beni en çok şaşırtan şey ise Martin Luther King'in hiçbir konuşmasının filmde kullanılmamış olması. Bunun sebebi ise konuşmaların DreamWorks ve Warner Bros tarafından lisanslanmış olması. Bu iki stüdyo Steven Spielberg'ün yöneteceği bir film için konuşmaları aldı. Filmin içinde 'I have a dream' yok ama gene de Selma'nın bulundurduğu konuşmalar tatmin edici. Bu da bizi filmin başka bir artısına yönlendirecek.

Selma içinde oldukça iyi oyunculuklar bulunduruyor. Hatta Martin Luther King'i canlandıran David Oyellowo, Oscar'a aday olmadığı için sinirlenen birçok kişi vardı. Bir İngiliz olmasına rağmen Oyellowo aksanını değiştirerek kendiden emin ama bir o kadar da insansı bir Martin Luther King aktarıyor. Oyunculuğu Oscar'a aday olabilecek düzeyde ama bu sene aday olamamasını yarışın kalabalıklığından dolayı doğal karşılıyorum.

Filmin ayrıca kendini fazla duygusallığa kaptırmıyor. Tabii ki duygusal açıdan çok güçlü veya üzücü sahneler var ancak film bunun aşırı üstüne gitmiyor ve bize olanları iyisiyle de kötüsüyle de gösteriyor. Zaten FBI yaşananlar sırasında her şeyin kaydını tutup, herkesi dinlediği için filmin çoğunluğuyla gerçeğe bağlı kaldığını söyleyebiliriz.

Filmin son artısı ise direniş sırasında yaşananları bir satranç oyunu gibi bize aktarması. Martin Luther  King ve başkan Johnson'ın birbirlerine karşı yaptığı hamleler ve strateji oyunları filme yeni bir katman ekliyor.

Sonuç olarak Selma, Oscar'da en iyi film adaylarında olmayı sonuna kadar hak ediyor. Duygusal açıdan güçlü olan film, teknik açıdan da başarılı. Oyuncular iyi ve yönetmen stilini tutturmuş. Gidip görmenizden pek bir zarar gelmez.Yorumlar