Wild - Yaban

Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube

Vizyon Tarihi: 6 Şubat 2015
Filmin Süresi: 115 dakika
Yönetmen: Jean Marc Vallee
Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern
Rated R
Imdb: 7.3
Rottentomatoes: %90
Filmegitmedenonce: 8.1
Fragman sayfanın altındadır.
Yazan: Cem Başak


Çoğu insan yaşadığı saçma hayattan sıkılıp her şeye bir ara vermek istemiştir. Wild filmi de sıkıldığı için değil ama çok zor süreçler geçirdiği için kendini uzun bir süre boyunca doğaya atan Cheryl'in hikayesini anlatıyor. Esas ilginç olan ise film boyunca yüksek seviyede dramatik olaylar yaşanması. Ancak filmin gerçek yaşanan olaylara dayandığını duyduğunuzda başka bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Evet, film Cheryl Strayed'in yaptığı uzun doğa yürüyüşü hakkında yazdığı kitaptan uyarlama.

Instagram'da normal hayatı bırakıp ormanda yaşayalım fotoğrafları paylaşmak eğlenceli olsa bile birinin buna cesaret ettiğini görmek ilham verici. Tabii ki filmden sonra insanlar Cheryl karakterinin yaptıklarını yapmak isteyebilir ama gene de yapılacağını pek düşünmüyorum. Wild'ı güzel kılan özelliklerden biri de bu zaten. Cesaret eden bir kadının kendiyle yüzleşmesini izlemek.

Dallas Buyers Club'ın yönetmeni Jean-Marc Vallee'nin bu filmiyle Oscar'da Reese Whitherspoon en iyi kadın oyuncu, Laura Dern de en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne aday oldu. Benzer bir olay geçen sene Dallas Buyers Club için yaşanmıştı (Matthew McConaughey, Jared Leto). Wild filminde Reese Witherspoon'un karakteri Cheryl sırtında çoğu insanın taşıyamayacağı büyüklükte ve ağırlıkta bir çanta taşıyor. Daha önce söylendi ama Reese Witherspoon metaforik anlanmda da filmi sırtında taşıyor. Gerçekten harika bir performans sergiliyor. İzlerken kimin oynadığını unutuyorsunuz. Zaten ana karakter böyle bir performans sergileyemeseydi filme iyi diyemezdik. Çünkü bütün film Cheryl üzerinden gidiyor. Arada da yaşadıkları hakkında geriye dönüşler görüyoruz.

Film izleyicilerin içini sızlatan sert bir açılışla başlıyor. İlerlerken de Wild normal filmler gibi gitmiyor. Film boyunca biz Cheryl'le beraber yürütüşteyiz. Hikaye ilerledikçe geriye dönüşler ile ana karakter hakkında öğrendikleriniz artıyor. Hatta başında karakter hakkında hiçbir şey bilmediğimiz ve tam bir tanışma olmadığı için insanlar ilk olarak filmi garipseyebilirler. Ayrıca Wild'ın hikayesi normal Hollywood formülüne göre ilerlemediği için film, süresi olan 115 dakikadan daha uzun gelebilir.

Wild çok iyi bir şekilde çekilmiş bir film ve açılışı gibi bazı şeyleri göstermekten korkmadan ilerliyor. Cheryl karakterinin dibe vuruşundan sonraki hikayesini anlatan filmde oldukça şarkı kullanımı da var. Bunlardan en çok hoşuma giden ise The Shangri-Las grubunun I Can Never Go Home Anymore şarkısı oldu.

Sonuç olarak Wild bir kendini bulma yolculuğu ve tipik Hollywood filminiz değil. Değişik bir yapıya sahip ve cesaretli bir kadının hem kendini doğaya attığında yaşadıklarını hem de kendini doğaya attığında kendiyle yüzleşmesini anlatıyor. İçinde aklınızda kalacak ve empati kurabileceğiniz birçok an da bulunuyor. Wild'a bir bakın.


Yorumlar