X-Men'de Marvel Filmlerine (Avengers) Katılabilir mi?


Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube
Yazar: Cem Başak

Dün, bir sürü Marvel hayranı Spider-Man'in sonunda Marvel (Avengers vb.) filmlerinde yer alabileceğini öğrendiğinde sevindi. Peki aynısı X-Men için de gerçekleşebilir mi?

Öncelikle konuyla alakalı olmayanlar kısa bir ön açıklama yapalım. Daha ayrıntılı bilgiyi geçen sene yazdığımız Spider-Man ve X-Men? yazısında bulabilirsiniz.

Marvel çizgi roman dünyasında, X-Men, Spider-Man ve Avengers'daki bütün karakterlerin sahibi. Çizgi romanda hepsi aynı evrende yer alıyor. Filmler içinse aynı şey geçerli değil. Marvel, eskiden para sıkıntısı çektiği için X-Men, Fantastic Four, Spider-Man ve hatta Iron Man'in film haklarını başka stüdyolara sattı. Iron Man'in filmi çekilmediği için hakları daha sonra Marvel'a geri döndü ve Marvel daha sonra Robert Downey Jr. ile ilk Iron Man'i çekti. Marvel'ın film stüdyosu Avengers'da yer alan bütün karakterlerin sahibi.

Şu anda Sony, Spider-Man'in haklarına sahip. Gene de Sony ve Marvel Stüdyoları'nın yeni anlaşmasıyla beraber Spider-Man, Avengers gibi filmlerde yer alabilecek. X-Men ve Fantastic 4'un film hakları ise hala Fox'a ait. Yani Fox filmlerini kendi yapıyor ve filmlerininin evreni Avengers'ınkinden ayrı. X-Men, çizgi-romanlar Avengers veya diğer Marvel karakterleriyle etkileşime geçse de stüdyolar yüzünden böyle bir şey gerçekleşemiyor.

Hangi stüdyo hangi karakterlerin hakkında sahip?
Peki Sony ve Marvel'ın anlaşması örnek alınıp X-Men de aynı şekilde Marvel filmlerinde yer alabilir mi? Sony ile Marvel'ın anlaşmasının ilginç tarafı, Sony'nin hala Spider-Man'den para kazanacak ve solo filmleri çekecek olması. Spider-Man, Marvel'a satılmadı. Sadece iki stüdyo artık Spider-Man'i ortaklaşa kullanabilecek ve karakterleri aynı dünyada ve filmlerde
yer alacak. Tabii bu sebeple Andrew Garfield'lı Spider-Man serisi neredeyse kesin olarak son buldu.

Fox da aynı şekilde Marvel filmleriyle karakterlerini paylaştırabilir mi? Bunun cevabı yakın gelecek için bir mucize olmazsa hayır. Çünkü şu anda X-Men ve Spider-Man çok farklı seviyelerde. Son X-Men filmi Days of Future Past hem insanlar ve eleştirmenler tarafından sevildi hem de gişede seriye göre yüksek bir para kazandı. Son Spider-Man filmi de yüksek gişe yapsa da bütün Spider-Man'ler arasında en az para kazanan oldu. Sonuçta Spider-Man, Batman ve Superman'le beraber dünyadaki en popüler süper kahraman. En az gişe yaptığı filmi bile iyi para kazandırsa da potansiyeli çok büyük. Ayrıca son film eleştirmenler ve hayranlar tarafından da çok beğenilmedi.

X-Men'i yakın gelecekte Avengers'la beraber görmemiz pek muhtemel değil. Çünkü X-Men serisi şu anda olumlu bir yolda ilerliyor ve gelecek için planları kesin. Fox, gelecek sene için 3 yeni film çıkarmayı planlıyor. Ayrıca bu yaz da bir Fantastic 4 filmi vizyona sokacaklar:

  • 12 Şubat 2016 - Deadpool (Ryan Reynolds oynayacak)
  • 27 Mayıs 2016- X-Men Apocalypse
  • 7 Ekim - Gambit (Channing Tatum oynayacak)
Spider-Man'in Amerika'daki gişe grafiği
Fox, X-Men'e güveniyor ve kendi dünyasını geliştiriyor. Spider-Man'de olduğu gibi bir sıkıntı çekmiyorlar ve gelecek takvimlerine bağlı kalıyorlar. 

Bir başka problem ise Spider-Man'in, Marvel filmlerinde yer alacak olmasından sonra eski serinin bitirilecek olması. Çünkü Andrew Garfield'lı Spider-Man dünyası Avengers'dakinden ayrıydı. Bence Andrew Garfield'ı Spider-Man olarak Avengers'da görmek harika olabilirdi ama bu olmayacak gibi duruyor. Yani başka bir oyuncuyla yeniden başka bir Peter Parker gelecek. Eski seri Spider-Man silinmiş olacak.

Bir düşünün, Wolverine Avengers'a katılıyor ama Hugh Jackman tarafından canlandırılmıyor. Bu dünyadaki en saçma şey olurdu. X-Men için ilerde planların bulunması ve X-Men'in Avengers'a katılması için şu anki serinin büyük ihtimalle bitirilmesi gerektiğinden X-Men ve Avengers'ı büyük ihtimalle bir arada göremeyeceğiz. Zaten şu anda Spider-Man'i kazandık. X-Men için de biraz daha bekleyebiliriz.

Son olarak Hugh Jackman, yeni filmiyi Chappie'yi tanırtırken Spider-Man'in Marvel dünyasına katıldığını öğrendi. Ve surat ifadesi bu şekilde oldu:
Yorumlar