1. Avengers: Age of Ultron Eleştirisi - Yenilmezler: Ultron Çağı

1.Avengers: Age of Ultron Eleştirimiz

YÖNETMEN: JOSS WHEDON
OYUNCULAR: ROBERT DOWNEY JR, CHIS EVANS, MARK RUFFALO, CHRIS HEMSWORTH, SCARLETT JOHANSSON, JEREMMY RENNER, JAMES SPADER
FİLM SÜRESİ: 141 DAKİKA
IMDB PUANI: 8.2
ROTTEN TOMETOES PUANI %73
TÜR: AKSİYON-MACERA- BİLİM KURGU
Fragman sayfanın altındadır.

Yazar: Yiğit Akdağ


Avengers: Age of Ultron filmi gerek fragmanları, gerek filmde gösterilecek kkarakter haberleri, gerekse de oyuncu kadrosu itibariyle beklentileri hayli yüksek kıldı. Ancak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki benim gibi çizgi roman ve Marvel düşkünleri bu filmde aradıklarını bulmakta biraz zorlanacaklar.

Başarılı yönetmen Joss Whedon izleyiciyi film öncesi haberlerle filme çekmeyi başardı, ancak ne yazık ki bizi filme götürmesinin birincil nedenlerinden olan yeni karakterlerin ortaya çıkacak olması filmde başarılı bir şekilde işlenememiş. Yani filme yeni katılan karakterler izleyici de heyecan uyandırması gereken yerde kafamızda bir sürü soru işareti bırakmakla kalıyor. Kısacası film ondan istediğimizi bize vermek yerine kafamıza soru işareti koymayı tercih etmiş. Bunun ne derece etkili olduğu tartışmaya açık, fakat bana göre bu soru hamlesini kullanmayı çok seven yönetmenlerden (Cristopher Nolan gibi) farklı olarak Joss Whedon bunu oldukça başarısız bir şekilde yapmış.

Filmin bir başka başarısızlığı da yine bir yönetmenden kaynaklanıyor. Age of Ultron, ne yazık ki bir önceki Avengers filmiyle neredeyse aynı ana hatlara sahip. Gerek konusu gerekse de konunun işlenişi bakımından bir önceki filmin iskeleti kullanılmış gözüküyor. Marvel hayranlarının heyecanla bekledikleri film üzülerek söylemeliyim ki sizi heyecanlandırmayacak. Çünkü bir önceki filme çok benziyor olması itibariyle film sizlere aynı şeyleri sunacak ve sizin beklentilerinize alıştığımız sahnelerle karşılık verecek.

Film genel hatlarıyla izleyiciye istediğini verememiş olsa da yine aksiyon ve savaş sahneleriyle bizi az da olsa filmin içine çekmeyi başarmış gibi görünüyor. Ancak ne yazik ki bunun bir yönetmen başarısı olduğunu söylemek güç. Eğer filmin beğenilmesinin bir nedeni olacaksa bu oyuncuların başarısıdır. Scarlett Johanson, Robert Downey Jr. , Chris Evans , Chris Hemsworth ve Mark Ruffalo gibi günümüz sinema dünyasında adından sıkça bahsettiren ve bahsettirmeye devam edecek olan bu başarılı oyuncu kadrosu yönetmenin başarısız olduğu noktalara tecrübeleri ile müdahale etmiş ve çok kötü olacak bir filme vasat, belki de vasatın biraz üzerine çıkarmayı başarmıştır. Film konu bütünlüğü bakımından her ne kadar kopuk olsa da filmin savaş sahneleri izleyicileri büyüleyecek ve görsel efektler sizleri şaşırtacak.

Genel olarak Avengers: Age of Ultron filmi beklentilerin uzağında kalarak bizi beklediğimizden farklı bir şekilde şaşırmıtştır. Belki de bunun nedenlerinden bir tanesi olarak her ne kadar ilk Avengers filminde beğenileri toplamış olsa da Joss Whedon’ın yönetmen olarak tecrübesiz olması gösterilebilir. Her ne kadar Avengers filminin yönetmeni olsa da bu film Joss Whedon‘ın ikinci büyük projesidir.

Sonuç olarak Avengers: Age of Ultron filmi her Marvel hayranı tarafından izlenmesi gereken ancak beklentileri karşılayamayan bir film. Ve bence Marvel dünyası için tehlike çanları çalmaya başlamıştır.  Çünkü Batman v Superman: Dawn of Justice ve Suicide Squad  gibi DC filmlerinin 2016 yılında vizyona girecek olması Marvel ve DC arasında ki rekabeti kağıt üzerinden ekranlara taşıyacak.


Yorumlar