2. Avengers Age of Ultron Eleştirisi - Yenilmezler Ultron Çağı


2. Avengers: Age of Ultron eleştirisi:

Yönetmen: Joss Whedon
Oyuncular: Robert Downey Jr, Chris Evans, Mark Ruffalo
Filmin süresi: 141 dakika
Imdb: 8.2
Rottentomatoes: %73
Fragman sayfanın altındadır.

Yazar: Oğulcan Berk Toker

Bundan tam 3 yıl önce Avengers serisinin ilk filmi vizyona girdiğinde büyük bir heyecan yarattı, özellikle de çizgi roman hayranları üzerinde. Yıllardır süper
kahramanlarımızın birbirlerinden ayrı, kendi başlarına yaşadıkları maceraları izledik. Hepsinin tek bir filmde bir araya gelmesi ise asıl heyecanı  yaratan faktördü. Yönetmen JossWhedon, Avengers ile birlikte Marvel evrenini başka bir seviyeye taşıdı. Tabii ki karakterlerin yaratıcısı Stan Lee’ye de burada ayrı bir teşekkür etmek lazım.

İlk Avengers filminden sonra Marvel kahramanlarını sırasıyla tekrar önümüze koydu. Iron Man 3, Thor: Karanlık Dünya, Kaptan Amerika: Kış Askeri ve Galaksinin Koruyucuları ile sinema dünyasındaki devam ettiren Marvel, serinin ikinci filmi Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) ile karşımıza çıkıyor. Hem de bunu tam anlamıyla paldır küldür yapıyor.

Bu noktada çok kısa bir şekilde filmin konusuna değinip artı ve eksilerine geçmek istiyorum.  Konuya gelecek olursak TonyStark barış için uğraşırken işler sarpa sarıyor ve ekibimiz Ultron’u durdurmaya çalışıyor.

Filmde ilk dikkat çeken nokta 3D teknolojisinin kullanımı oluyor.  JossWhedon ve Marvel burada gerçekten başarılı bir iş çıkartmış. Perspektif ve efektler sizi sahnenin içine çekiyor. Kendi adıma söylebilirim ki özellikle ScarletWitch karakterinin efektlerini çok beğendim. Karakterler arasındaki dengelemenin de ilk filme nazaran daha başarılı olduğu söylenebilir. İlk filmde de bu denge iyiydi fakat yönetmen Joss Whedon bu filmde bunu biraz daha ileriye taşıyor.


Soundtrack anlamında diğer Marvel filmlerinin gerisinde kalsa da film için başarılı sayılabilecek bir soundtrack'a sahip. İlk filmde olduğu gibi kahramanlar arasındaki eğlenceli diyaloglar bu filmde de bolca kullanılmış. Bunun gibi etkenler de filmimizi oldukça eğlenceli bir hale sokuyor. Zaten Marvel’ın eğlence yönünden başarısız olduğunu söylemek büyük bir hata olurdu.

Filmin eksilerine değinecek olursak tabii ki de en başta Marvel’ın sinemada bir türlü başaramadığı kötü adamlar. Marvel karşımıza akıllarda iz bırakan, çok da görkemli bir kötü karakter çıkartamadı karşımıza henüz. Özellikle bu seri için bu konuda çok yetersiz kalıyor. İnsanlar, altı kahramanımız bir arada savaşıyorken karşılarında daha sağlam duracak gösterişli bir karakter bekliyorlar ister istemez. Ancak yine de ilk filme oranla bu konuda ilerleme kaydedilmiş olduğunu söylemek mümkün. Ultron’un kendine has karakteri, olaylara esprili yaklaşımı bu filmde başarılı şekilde işlenmiş. Filmin eksik yönlerinden daha fazla bahsetmek isterim fakat spoiler vermemek adına bu kısmı burada noktalamak durumunda kalıyorum. Fakat film üzerine tartışma amaçlı ilerleyen günlerde bunun için ayrı bir başlık açılabilir ve hep birlikte değerlendirebiliriz.

Avengers: Age of Ultron seyircilere bol aksiyonlu, bol eğlenceli bir film vaat ediyor. Bir takım eksikleri bulunsa da salondan memnun olmuş bir şekilde çıkacağınızı söylebilirim.
Not: Film bittikten sonra çıkmayın, her Marvel filminde olduğu gibi yine sürpriz bir sahne sizleri bekliyor olacak.


Yorumlar

  1. kötü adam yorumunuza kesinlikle katılıyorum, artık süperkahraman filmlerindeki kötü adamlar beklenilen etkiyi yaratmıyor. bir türlü yapamıyorlar yani.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder