Avengers ve X-Men'de Quicksilver

Geçen sene vizyona giren X-Men filminde de, 1 Mayıs 2015'de vizyona giren Avengers: Age of Ultron'da da Quicksilver karakteri bulunuyor. Normalde stüdyolar başka filmlerde yer alan kahramanları kullanamıyor. İki kahramanın da özellikleri aynı. Ancak farklı kişiler oynuyor. Bu nasıl mı oluyor?

 X-Men Days of Future Past filminin en çok öne çıkan karakterlerinden biri de unutulmaz slow-motion sahnesi ile Quicksilver'dı. Yönetmen Bryan Singer, yeni giren bu karakteri seyircilere oldukça sevdirmişti. Bu cuma vizyona giren Avengers'da da farklı bir Quicksilver'la karşı karşıyayız.

Bildiğiniz gibi çizgi-romanlarda X-Men ve Avengers aynı evrende yer alıyor. Sinemada ise bu karakterlerin bir araya gelememesinin sebebi X-Men'in film haklarının FOX'da, Avengers'ın da Disney'de olması. İki stüdyonun planları ve beklentileri farklı olduğu için Wolverine'i Avengers filmlerinde göremiyoruz. Bununla ilgili daha detaylı yazılarımızı şurada bulabilirsiniz:


X-Men ve Avengers'daki karakterler bir araya gelemiyor, veya X-Men içinde farklı bir Iron Man barındıramıyor. Quicksilver'ın ise farklı bir durumu var. Çizgi-romanlara Magneto'nun oğlu olarak X-Men serisiyle giren Quicksilver aynı zamanda da Avengers'ın 7. üyesi. Quicksilver, çizgi-romana X-Men'den başlasa da karakter bu grubun hiçbir zaman üyesi olmuyor. Hatta X-Men'le başlamasına rağmen daha sonra Avengers'da ağırlık gösteriyor.

Yukarıda söylenen sebeplerden dolayı Quicksilver'ın tam olarak bulunduğu bir takım yok. Karakter iki dünyada da bulunduğu ve hem Avengers hem de X-Men serisinde kullanılmak istendiği için iki stüdyo bir anlaşmaya gitti. Böylelikle Quicksilver ve ikizi Scarlett Witch'in iki seri tarafından kullanılması kararlaştırıldı. Ancak burada da bazı ilginç şeyler oldu. Anlaşmaya göre normalde mutant olan Quicksilver'ın Avengers filminde bu kelimeyle anılması yasaklandı. Çünkü bu X-Men'e ait olan bir kelimeydi. Aynı şekilde karakterin orijin hikayesi de tamamiyle değiştirildi. Normalde Magneto'nun çocuğu olan Quicksilver'ın hikayesi Avengers: Age of Ultron'da tamamiyle farklı.

Kısacası iki stüdyo, karakterleri ortak kullanma anlaşmasına vararak birbirini kısıtlamadı ve karakterden yararlandı. İki filmi de izledikten sonra Quicksilver'ın X-Men'de daha iyi kullanıldığını rahatça söyleyebiliriz.

Yazar: Cem Başak

Yorumlar

  1. x-men'deki quicksilver her zaman favorim olmuştur, farklı dünyalar konusuna değindiğiniz için teşekkürler merak ettiğim bir olaydı.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder