Marvel'ın Düzeltmesi Gereken 5 Şey

Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube
Yazar: Cem Başak

Avengers Age: Ultron yazılarımız:

-spoilersız yazılar için üsttekilere bakın.-
-bu yazının 1. maddesi spoiler içerir-

Marval, sinematik evrenini devam ettirirken bu maddelere bakabilir. Çünkü biz bazı şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gerçi siz düşünmüyor olabilirsiniz. Zaten Avengers ekibini yan yana görmek bile heyecan verici.


 Avengers: Age of Ultron vizyona girdi. Neredeyse herkes tarafından izlenecek bu filmi genel olarak beğendim. Film için iki kişi tarafından yazılan biri olumlu, biri olumsuz iki yazımız var. Ben filmi iki kere izledim. İlk izlediğimde oldukça heyecanlanıp, beğenmiştim. İkinci izleyişimde ise biraz hayal kırıklığı yaşadım. Normalde bir filmi birkaç kere izlemeyi seven biri olarak aynı zevki alamadım. Gene de Age of Ultron'un oldukça eğlenceli olduğunu ve genel olarak amacına ulaştığını düşünüyorum. Yazıyı okuduktan sonra hayranlardan laf yemeden önce Marvel filmlerinin hepsini merakla bekleyen, hatta son filme Captain America tshirtümle giden biri olduğumu hatırlatmak istiyorum. Kaptan Amerika: Kış Askeri ve Galaksinin Koruyucuları da gerçekten iyi filmlerdi. Avengers: Age of Ultron da bence aynı seviyede olmamasına rağmen iyi. Yine de filmden sonra Marvel'ın artık değiştirmesi gereken birkaç düzen olduğuna inanıyorum. Değiştirilecek 5 şey altta:

Spoiler var. Unutmayın.

1) Bir film bitene kadar diğer filmin oyuncularını açıklamayın, sızdırmayın.
Bu çoğu kişiyi etkilememiş olabilir. Ancak, Avengers 2 vizyona girmeden önce filmde yer alan Scarlet Witch karakterinin seneye vizyona girecek Captain America: Civil War filminde yer alacağı açıklandı. Bu açıklamadan sonra Quicksilver'ın öleceğini tahmin etmek zor olmadı. Quicksilver ve Scarlet Witch ikiz. Birbirlerinden ayrılmaları ancak birinin ölümüyle olabilir.

Ayrıca Quicksilver'ın öldüğü sahnede öncelikle Hawkeye'ın öleceğini düşünmemiz isteniyor. Bu haberleri okumuyorsanız gerçekten güzel bir sahne. Çünkü normalde klişe olan Hawkeye'ın ölmesi olurdu. Bütün film en çok duygusal açıdan en çok bağ kurdurulan karakter Hawkeye. Normalde bu karakterler ölür. Haberleri bilmeyen seyirci de karakterin öleceğini düşünür. Sonunda da Hawkeye ölmeyince klişenin bozulması hoşuna gider. Tabii bunun gerçekleşmesi için 1 ay önce Hawkeye'ın 2016'da vizyona girecek Captain America filminde oynadığının açıklandığını bilmemeniz gerekir. Bunu bildiğiniz taktirde işin sürprizi kaçar. Eğer karakterlerin ilerki filmlerde olacağını bilirseniz, aksiyon sahnelerinde başına bir şey gelmesinden endişelenmezsiniz.

Ek olarak Quicksilver'ın ölümü işlerin ne kadar ciddileştiğini göstermek için yapıldı. Quicksilver, seriye yeni katılan bir karakterdi. Ölmesi şaşırtıcıydı. Ancak esas takımdan birinin ölmesi işin ciddiyetini arttırabilir. Bu ileride de olacaktır.

Kısacası Marvel'ın gelecek filmlerinde yer alacak karakterleri bir süre gizli tutması gerek. Sonuçta Interstellar filmde yer alan bir oyuncuyu gizli tutmayı başarmıştı. Aynısını Marvel da yapabilir.

2) Her filminiz aynı olmasın. Farklılaşın.
Age of Ultron'u ilk izlediğimde bunları düşünmemiştim, ancak 2. izleyişimden sonra genellikle Marvel filmlerinde hep aynı şeyi görüyormuşuz gibi geliyor.  Tabii süper-kahraman filmlerinin limitleri var. Ayrıca farklı kahramanların aynı evrende bulunması da olayları etkiliyor. Ancak X-Men Days of Future Past ciddi olup, karmaşık olaylar düzeni içerip, aşırı uzun aksiyon sahnelerine sahip olmadan insanların beğenisini kazandı. Marvel filmleri ise karakterden çok olay odaklı olmaya başladı. Oldukça beğendiğim Kaptan Amerika: Kış Askeri filminde de olaylar karakterlerle daha çok ilgiliydi, aynı şeyi Galaksinin Koruyucuları için de söyleyebiliriz.

Age of Ultron'da ise Avengers filminde olduğu gibi dakikalarca salak bir robot ordusuyla savaştılar. Ultron karakteri dışında savaşan robotlar hiçbir tehdit oluşturmuyor. Ekip, bu robotları evde televizyon izlerken çekirdek çitliyormuşçasına teker teker yok ediyor. İlk filmde de Loki'nin uzaylı ordusu aynı işlevdeydi. Age of Ultron'da sürükleyici olmasına ve eğlendirmesine rağmen üstüne düşünüldüğünde daha farklı şeyler içerebilir gibi geliyor. İçinde düşündürücü diyaloglar ve sahneler var, ama bunlar kesilmiş gibi ve insana çok kısa geliyor. Hatta bazı sahnelerin kesilmesi sebebiyle hikayede bir iki boşluk oluşmuş.

Filmler eğlendiriyor, ancak sürekli aynı şeyi görmeye devam edersek sıkılabiliriz. Neyse ki yakında Doctor Strange gibi türün dışına çıkmasını umduğumuz bir film geliyor.

3) Yönetmenlerinize biraz daha güvenin.
Marvel'ın bütün filmlerinin babası Kevin Feige. Hikayenin nasıl ilerleyeceğini ve filmlerde neler olacağını genellikle o belirliyor. Bu bazı problemleri de getirebiliyor. Örneğin çok fazla kendi stilini uygulamak isteyen bir yönetmen bir projeden ayrılmak zorunda kalabiliyor. Çünkü Marvel filminde yönetmen olmak istiyorsanız bazı kuralları takip etmeniz gerekir. Bunun en yeni örneği Ant-Man yönetmeni Edgar Wright'ın ayrılması oldu. Cornetto Üçlemesi'nde kendine özgü komedi filmlerine imza atan yönetmen, Ant-Man'den Marvel'ın getirdiği zorunlukluklara karşı çıktığı için ayrıldı. Ant-Man projesi Marvel'ın Iron Man'den önce planladığı bir filmdi. Anlaşmalıktan sonra senaryoya aksiyon eklendiğini filmin yeni senaristleri söyledi. Aksiyon bir çözüm değil., Marvel, eski yönetmenin senaryosunun evrenlerinin tonuna uymadığını düşündü ve değiştirmek istedi. Bu da yönetmenin ayrılmasıyla son buldu. Bunun dışında daha önce Jon Favreau (Iron Man 1 ve 2) ve Kenneth Branagh da (Thor) hikaye konusunda daha özgür olmak istedikleri için sonraki filmleri yönetmediler. Güvenme adına pozitif olarak Galaksinin Koruyucuları'nı örnek verebilirsiniz. Ancak bu film an itibariyle aynı zorunlulukları içermiyor, çünkü tam anlamıyla şu anda Avengers'a bağlı değil. İleriki filmlerde olacak.

Avengers: Age of Ultron'un içinde atılmış bir sürü sahne bulunuyor. Age of Ultron'da oldukça bulunan aksiyon biraz kısaltılıp, yönetmen Joss Whedon'ın özenle incelediği karakterlere biraz daha zaman verilebilirdi.

4) Birleşmiş bir evreniniz varsa gerekli açıklamaları yapın.

Bu madde kısa. Iron Man 3'ün sonunda Tony Stark, Iron Man olmayı bırakıp Iron Man olması için gereken parçayı denize atmıştı ve bir daha dönmeyeceğini söylemişti. Avengers: Age of Ultron'un içinde ise karakterimiz direk Iron Man olarak işe girişiyor. Filmin başında veya sonunda bile bir açıklama yapılmıyor.

Açıklama istiyoruz.

5) Dünyada turuncu ve mavi dışında renkler de var

Bu madde filmlerde kullanılan renklerle ilgili. Biraz gıcıklık yapıyoruz gibi gelebilir, ancak bilim-kurgu filmlerinde mavi ve turuncu renklerinin kullanımının suyu çıktı. Avengers: Age of Ultron'da da her yerden çıkan ışıklar mavi. Bu dikkatinizi çektikten sonra epeyce rahatsız edici olabiliyor.


Kısaca Marvel sahip olduğu bu güzel sinema evrenini devam ettirirken bu maddelere bir baksa fena olmaz. Zaten harika bir takıma sahipler ve seyircilerin çoğu listelediklerimize pek de fazla önem vermiyordur. Ne de olsa Yenilmezler'i yan yana görmek bile heyecan verici.

Yorumlar

  1. Iron Man 3 te son sahneyi dikkatli izlememişsiniz bence "benden tek bir şeyi alamazsınız ben demir adamım "diyor bu terk etmediğini sadece bir şeyleri değiştireceğini gösteriyor. Çoğu kişide aynı şekilde anladı açıklama son sahnedeydi zaten.

    YanıtlaSil
  2. onu herkes anlamıştır da adam bütün zırhları patlattı giderken pepper a da bu işleri bırakıcam dedi neden döndü o zaman hatta filmde yeni zırhlar bile vardı...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder