Haziran Yangını: Ethem Sarısülük


Filmegitmedenönce: Facebook,TwitterYoutube
*Fragman sayfanın altındadır.

Bu sene (2015) İstanbul Film Festivali'nin programında olup, daha sonra sansür sebebiyle festivalden çekilen Haziran Yangını belgeseli bu cuma (12 Haziran 2015) vizyona girecek.


Ethem Sarısülük'ün Gezi Parkı protestosu sırasında bir polis tarafından vurulup öldürülmesini ve bundan sonra yaşananları anlatan belgeselde Sarısülük'ün ailesi de yer alıyor.

Filmin dağımtıcıları tarafından gönderilen konusu ise:

''Mayıs 2013’de Taksim Gezi parkına kışla ve AVM yapılmasına karşı çıkan aktivistler çadır kurarak eyleme geçti. Polisin bu eyleme cevabı çok sert oldu. Aktivistlerin çadırlarını yaktı. Bu ölçüsüz şiddet büyük tepkiye yol açtı. On binlerce İstanbullu sokaklara döküldü. Protestolar tüm ülkeye yayıldı. Ankara’da ise polisin müdahalesi daha ölçüsüz ve sertti. Polis Kızılay meydanında ilk kez gerçek mermi kullandı. 26 yaşındaki Ethem Sarısülük başından aldığı kurşunla ağır yaralanmıştı.Ethem vurulurken kameralar kayıttaydı. Ancak katil zanlısı polis, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.13 günlük yaşam mücadelesini kaybeden Ethem’in cenazesi defnedilirken ailesi yıllarca sürecek bir hukuk mücadelesine hazırlanıyordu.''

Yönetmen: Gürkan Hacır

Yorumlar