Ant-Man Eleştiri

“Friends” dizisinin son sezonlarında önemli bir role sahip olan Paul Rudd komedide iyi olduğunu Mike rolü ile kanıtlamıştı. Paul Rudd, Ant-man ile sahalara yeniden döndü. Bu s Ant-man uzun süredir Marvel hayranlarının beklediği bir filmdi. Fragmanı yayınlandığı ilk andan beri hepimiz bu filmin klasik bir Marvel filmi olmayacağını fark etmiştik. Tamamen de fragmanında olduğu gibi bir film olan Ant-man bekleyenleri kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak.

Biraz filmden bahsetmek gerekirse güçlü bir kadroyla karşı karşıyayız. Başrol oyuncularının Paul Rudd, Michael Douglas ve Evangeline Lilly olduğu bu film Marvel’ın ilginç karakterlerinden birini inceliyor. Dr. Hank Pym(Michael Douglas)’in bir icadı olan Pym partikülü atomların içindeki mesafeleri küçültüp kostümü giyen kişinin bir karınca boyutuna kadar küçülebilmesini sağlıyor. Dr. Pym bu icadının doğurduğu bazı kötü sonuçları görüyor ve zaten hiç kimseyle paylaşmamış olduğu bu ilacın formülünü gizli bir kasaya koyup saklıyor. Fakat Dr. Pym’in bit zamanlar asistanı olan Daren Cross (Corey Stoll) bu formülü bulmayı kendine bir yaşam amacı ediniyor. Formülü bulmaya yaklaşınca Dr. Pym’i çağırıp ona ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse olabilecek sonuçları fark eden Dr. Pym hemen önlem almak için Scott Lang (Paul Rudd)’i Ant-man olması konusunda ikna ediyor ve onu eğitiyor. Ona verdiği görev ise dünyayı tamamen değiştirebilecek olan bu silahın kötü insanların ellerine geçmesini önlemek. Konu ne kadar klişeleşmiş olsa da filmde hiçbir zaman canınız sıkılmıyor.

Marvel bu sefer daha az bilinmiş bir karakter olan Ant-man’i farklı bir biçimde işlemiş. Normal bir filmin konusu ve karakterleri olabilecek kişileri bir Marvel filmine adapte edebilmek hiçte kolay bir iş olamamalı. Film de hiçbir zaman canınız sıkılmıyor. Aksiyon kısmı gerçekleşirken, bir yandan da ana olayı takip edebiliyorsunuz. Hiçbir sahnede bu ne kadar uzun olmuş canım sıkıldı demiyorsunuz her şey tam ölçüsünde olmuş. Film sırasında bütün salonun bazen kahkaha attığı, bazen üzüldüğü, bazen de aksiyon ile çok gaza geldiğini fark edeceksiniz.

Guardians of Galaxy ile süper kahraman filmlerine bakışımız değişti. Marvel süper kahraman filmlerin sadece vurdulu kırdılı ve aşırı güçlü süper kahramanlarla olmayınca da güzel olabileceğini kanıtladı. Guardians of Galaxy’de de bilindik süper kahramanlar olmamasına rağmen geçen yılın en iyi filmlerinden birisiydi. Marvel Ant-man filmi ile bu ayarı yeniden yakalayabilmiş. Hatta imkânsızı gerçekleştirmiş diyebiliriz. Normal bir filmde görebileceğimiz basit karakterleri, Avengers’ın varolduğu bir dünyaya güzelce adapte edebilmişler. Filmde Marvel dünyasından birçok karaktere ve gruba gönderme yapıldığını fark edeceksiniz. Özellikle Avengers grubuna.

Sonuç olarak, Eğer Marvel filmlerini seviyorsanız ve Guardians of Galaxy’inin işleyişini beğendiyseniz bu film tam size göre. Bu filmi Marvel’ın şu anda birbirine bağlı olan süper kahraman filmlerinin arasındaki önemli bir yer alıyor.

 Not: Filmden sonra iki tane after credit var. En sondaki after credit bir sonra çıkıcak Avangers filmi için çok önemli bir after credit sabredip izleyin mutlaka

Yazar: Tahsin Can Şarlak

Yorumlar