Haftanın Filmleri!

Artık size haftalık olarak Furkan Ağca tarafından film önerileri yapılacak. Bu filmler genellikle vizyon dışı olacak. İlk haftamız için 7 öneri şu şekilde:

Filmegitmedenönce: Facebook,TwitterYoutube

1-) WHO AM I (KEİN SYSTEM İST SİCHER) (2014)

IMDB:7.6/10
KİŞİSEL:8.3/10


Son dönemlerde izleyebileceğiniz en güzel siber film diyebilirim. Belki bir Amerikan yapımı olsa çok daha fazla kişi tarafından izlenirdi ama alman sineması harika bir iş çıkarmış hakkını verelim. Film de yerinde ve yeterince olan mizah sıkılmanızı engelliyor. Kendinizi Benjamin’in kafasında kaybedeceksiniz ve filmin sonunda, filmin sonundan emin olamıyorsunuz yani demek istediğim ters köşe olacağınızı garanti ediyorum. Filmin mottosu ise “Hiçbir sistem güvenli değildir”

2-) PROJECT ALMANAC (2015)

IMDB:6.3/10
KİŞİSEL:6.5/10

Kahramanımız 7. yaş günü videosunu izlerken arkaplanda şimdiki halini görür. Arkadaşlarıyla buna anlam vermeye çalışırken garajda buldukları projeyle macera başlar. Film, anladığınız üzere zamanda yolculuk üzerinde duruyor ve doğal olarak işler baya karışıyor. Kendilerini bir paradoksun içinde bulmadan bu olaydan kurtulmaya çalışacaklar. Macera düzeyi gayet iyi ve film akıcı bir biçimde ilerliyor. Güzel zaman geçirmek için güzel bir film.

3-) THE YOUNG AND PRODIGIOUS T.S SPİVET (2013)

IMDB:7.1/10
KİŞİSEL:7.4/10


10 yaşında bir çocuk olsa da T.S de Einstein zekası ve Tesla mühendisliği var. Sıradışı bir senaryosu olan çok güzel bir macera filmi diyebilirim. Ve ciddi anlamda “tatlı” bir film olmuş. Kovboy bir baba ile bilim insanı bir annenin olduğu garip bir aile yapısı olan T.S in macerasını başlatan proje ise Sonsuz Güç Kaynağı arayışı ile ilgili…

4-) EX MACHINA (2015)

IMDB:7.8/10
KİŞİSEL:7.3/10
Film, bu aralar teknoloji dünyasında baya bir popüler olan yapay zeka (AI) konusu üzerinde duruyor. Çok zengin ve başarılı bir programcının tam anlamıyla bir insan yaratmasını görüyoruz. Hatta kendisi bunu insan ırkının gerekli olan evrimi olarak görüyor. Eğer elimizdeki teknoloji ile böyle bir şey yapsaydık karşılaşacağımız en temel sorun ne olurdu sizce? Film bu soruyu yanıtlıyor sizin için. Genel olarak tek mekan filmi olarak nitelendirebiliriz fakat gerek diyaloğu yapan “şeyler” gerek diyalogların kaliteli olması sebebiyle sıkıcılıktan çok uzak, fazlasıyla ilgi çekici bir film.

5-) MAİ WEİ (2011)
IMDB:7.3/10
KİŞİSEL:7.6/10
2. Dünya Savaşında Japon askerlerinin yanında zorla savaşa sürüklenen Koreli bir atletin yaşam öyküsü. Film gerçek bir hikayeye dayanıyor gerçekçi savaş sahneleriyle izleyeni içine çekiyor. Klasik olarak Uzakdoğu filmlerindeki onur,gurur,dürüstlük temaları üzerinde duruluyor. Ayrıca başroldeki Kim Jung’un arkadaşları için yaptıklarını görünce böyle dostluk nerdeeee diyeceksiniz. 140 dakikalık bir filmde olsa sürükleyici olduğu için bunu dert etmeyeceksiniz.

6-) KINGSMAN: THE SECRET SERVICE

IMDB:8.1/10
KİŞİSEL:7.6/10
Bu filmi klasik ajan filmlerinden ayıran en önemli şey, “kötü adamın” planının evrensel ve ilgi çekici oluşu. Kaliteli ve fazla sıkmayan aksiyon sahneleri gerçekten etkileyici (bazı yerlerde abartı şeyler olsa da…). Ayrıca komedi unsurları da filmi eğlenceli yapıyor. Varoşlarda yetişen Eggsy farklı tarzıyla genel ajanlara göre fark yaratıyor diyebiliriz. Filmi izlerken zamanınızın boşa geçmediğini düşüneceksiniz ve tatmin edici bir son da sizi bekleyecek…

7-) THE IMITATION GAME

IMDB:8.3/10
KİŞİSEL:8.6/10
Alan Turing dehasının 2. Dünya Savaşını “kısaltıp” milyonlarca insanın hayatını kurtarışını anlatıyor film. Yapay zekanın temelini atmış, ilk kez “makineler düşünebilir mi?” sorusunu sormuş hayranı olduğum bu zatın hayatı böyle güzel bir biyografiyle anlatılabilirdi. Filmi izlerken gerçek bir azme şahit oluyoruz. 68 ödül adaylığı bulunup 34ünü alan film hakkında daha fazla konuşamaya gerek yok bence…

Yorumlar