Verimlilik Sendromu 101

Merhaba, ben Cem. 23 yaşındayım. Koç Üniversitesi'nde ekonomi okuyorum ve Filme Gitmeden Önce isimli bi youtube kanalım var. Kanaldan önce filmlerle ilgili düşüncelerimi buraya yazıyordum ama kanal ilk haftasında blogun tıklanmalarını geçince burayı bikaç seneliğine bıraktım. Tıpkı lisede popüler arkadaşlar edinince ezik arkadaşlarımı bıraktığım gibi. Şaka. Artık burda ekstra film eleştirileri ve aşırı yüzeysel düşüncelerimi paylaşacağım. Bunlardan ilki Verimlilik Sendromu'na hoşgeldiniz.

Lisede zaman umrumda değildi. Ders çalışmazdım ve onun dışında da çok bi şey yapmazdım. Zaten zamanı ben yönetmiyordum. Sabah servisle evden alınıyordum, akşam da bırakılıyordum. Üniversite'ye geçince zaman elime geçti. Niyeyse bi ara lisede hiç çalışmadığım kadar ders çalıştım. Bi ara sürekli youtube videosu çektim. Filmleri kendim için değil video çekeceğim için izlemeye başladım. Arkadaşlarımla buluşmalar zaman kaybı gibi geldi. (Sonra sevdiğim arkadaşlarımla öyle gelmediğini fark ettim. Ama cidden bazı insanlar buluşup konuşmak değil beraber 12 saat geçirmek istiyor) İnternette zamanının önemiyle ilgili motivasyon videoları izledim. Paradan daha önemli falan diyordu. Sürekli spora gittim. Roman okumak bana bi şey katmaz diye sürekli kişisel gelişim kitapları okudum. Ama hepsi geldi ve geçti. Sürekli kafamda aynı anda 32 şey yapmaya çalışıp hiçbi şey yapamıyordum ve gereksiz meşgul hissediyordum.

Ve sonra doktora gittim. D vitanimin eksik olduğu söyledi. Takviye vitaminler aldım ve tüm sıkıntılarım geçti. Şaka.  Hala bu sıkıntıya sahibim. Sadece sıkıntıyı yenmediğim zamanlarda kendime hayvan gibi yüklenmemeye çalışıyorum. Daha çok sıkılmayı ve kendimi dinginleştirmeyi deniyorum. Bu yazıda bi başarı hikayesi yok. Çok verimli olmaya çalışıp zamanı harika kullanmak gerekli bi şey değil.

Şu sıralar Atomic Habits diye aşırı kolay okunan çerez bi kişisel gelişim kitabı okuyorum. (1000 sayfalık Dune'a başladım ama bitmiyor diye yanında kolay bi kitap okumak istedim) Kitapta yarın spor yapmalıyım, yarın kitap okumalıyım demenin aşırı doğru bir yol olmadığından bahsediliyor. Bunun yerine ben kitap okuyan biriyim ve spor yapan biriyim diye düşünmek insana daha iyi geliyormuş. Yapacak şeyler bulmaktan çok olmak istediğimiz kişiliği düşünüp onun yapacağı şeyleri yapmak daha mantıklı. Çünkü yarın spor yapmalıyım dediğinde zaten genelde spor yapmadığını ve büyük ihtimalle de yapmayacağını kabul etmiş oluyorsun. Belki de olmuyorsun, bilmiyorum. Bi de kitapta YOYO efekti diye bi şeyden bahsediyor. Hani insanlar bazen bi anda 2 hafta hergün spora gider ve sonra bırakıp 2 hafta boyunca hergün hayvan gibi yemek yiyip oyun oynar ya. Öyle işte. Buna yoyo efekt diyorlarmış Bi gün içinde kendini değiştirmek yerine her gün yüzde bir iyileşmek daha kalıcı ve daha etkili oluyormuş. BLA BLA BLA BLA. İyi günler.

Yorumlar

 1. Tıpkı lisede popüler arkadaşlar edinince ezik arkadaşlarımı bıraktığım gibi. Şaka. LFOSKDKEKFKSKGKEKDJ

  YanıtlaSil
 2. Devamı gelsiiin. Samimi bi dille yazmışsın hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
 3. Daha iyi başarıların olacağına eminim. :)

  YanıtlaSil
 4. That was the cutest blog I ever read

  YanıtlaSil
 5. Ergence değil, tatlı bile. Devaamm

  YanıtlaSil
 6. Çok akıcı olmuş, "bakayım nasılmış?" dedim. Sonuna gelmişim.
  Ben de geçen sene bir teşebbüste bulunmuştum, belki bakmak istersin:
  https://perkarlo.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 7. Galiba bu sendrom yuzunden ders calismayi biraktim.

  YanıtlaSil
 8. Bu yazı beni motive etti.

  YanıtlaSil
 9. devam etmelisin gayet başarılı

  YanıtlaSil
 10. Sırf yazmak için yazılmış boş zaman aktiviten bizim boş zamanımıza bir şeyler katmış Cem��

  YanıtlaSil
 11. Apepps PPD deo doırnıd rodorpn aospĞ s

  Ekose

  YanıtlaSil
 12. O değilde burası harbiden popüler değil :D 18 yorum ne, ve bütün yazıyı babanın ses tonuyla okudum.

  YanıtlaSil
 13. Oldukça keyifli. Devamı gelir umarım. BLA BLA BLA

  YanıtlaSil
 14. D vitamini eksikmiş takviye alınca sorunlarım geçti.şaka
  Nzkscnosncosndksnxksndkejdnsksnsks
  Dedemi gelsinininnn

  YanıtlaSil
 15. Youtubedan gelenler jhjjhj

  YanıtlaSil
 16. Dünyanın en retarded herifisin sanırım ama şu işi çok güzel yapıyorsun.

  YanıtlaSil
 17. Hayırlı olsun dostum. Paylaştıkça okuyacağım

  YanıtlaSil
 18. Yoyo Etkisi He Bunu Denemeliyim UwU ve Bence Bunu Barış Özcanda Çekmeli

  YanıtlaSil
 19. Galiba bu yazıyı okurken alışmadığımız tarzları eleştirirken daha acımasız olabileceğimizi fark ettim, bu içerikli bi yazı belki de başka bir tarzda olsaydı sevmeyebilirdim. Ama yazarın tarzını biliyorum daha doğrusu videolarındaki üslubuna o kadar alışmışım ki yazı çok akıcı geldi. Sanki önceden okuduğum bir kitabın karakteri başka bir yerde karşıma çıkmış gibi.

  YanıtlaSil
 20. Güzel yazı devam et bence

  YanıtlaSil
 21. Güzel yazı devam et bence

  YanıtlaSil
 22. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder