Haunting of Bly için Mike Flanagan ve Trevor Macy röportajları!!!!

Merhaba sevgili okuyucular. Haunting of Bly Manor çıkmadan önce Doctor Sleep, Haunting of Hill House, Gerald’s Game ve Hush gibi korku filmlerini/dizilerini yazmış ve yönetmiş Mike Flanagan’la röportaj yaptım. Mike’ın yaptığı tüm işlerin yapımcısı olan Trevor Macy abi de bu röportajdaydı.

İkili şu sıralar yeni Netflix dizileri Midnight Mass’i çektiği için görüntülü değil telefondan konuştuk. 17 dakika boyunca Amerikayla konuştuğum için faturamın nasıl olacağını merak ediyorum. Şaka, korku türünün günümüzdeki en önemli yönetmenlerinden biriyle röportaj yapınca böyle şeyler düşünmüyorsunuz. Veya düşünüyorsunuz...

Röportaj videolarında genellikle röportajı yapan kişi ve röportaj yapılan oyuncu karşılıklı oturuyor. Neden böyle bilmiyorum ama iki kişiyi de aynı karede göremiyoruz. Bu sebeple ülkemizde insanlar Melikşah’ın Stranger Things röportajının altına ‘görüntüleri araklayıp araya kendini eklemişsin’ diyor. Keşke herkes kendini bu kadar dar kutulara sıkıştırmasa.

Tabii Kubrick’in Shining’ine devam filmi çekmiş Mike Flanagan’la nasıl röportaj yaptığımı ve telefonunu nerden bulduğumu merak edebilirsiniz. Röportajı Netflix ayarladı ve Mike Flaganan’ın numarası bende yok. Çünkü önce Netflix beni aradı ve sonra da Flanagan’ı bağladılar. Bu fırsat için cidden çok teşekkür ederim. Şu ana kadar hep ‘press junket’ dediğimiz kısa röportajlar yapmıştım. İlk defa çok sevdiğim şeyler üreten biriyle uzun süre konuşma fırsatım oldu.

Evet o zaman başlayalım.

oyuncularla röportaj için: https://www.youtube.com/watch?v=LLsYPjdQXS4

dizinin eleştirisi için: https://www.youtube.com/watch?v=Q8udoWh0Vt0


Mike-Trevor: Merhabalar! Nasılsın???

Cem: Harikayım (aslında mutluluktan ve heyecandan elim ayağım titriyor. Normalde çok telefonla konuşmam. Annem babam ‘nerde kaldın’ diye aradığında veya sadece çok önemli bi şey olduğunda telefonla konuşurum. Onun dışında her şeyi mesajla yaparım. Şu an kişisel telefonumda sizin sesinizi duymak çok saçma)

Tanıştığımıza memnun oldum. Haunting of Bly Manor için tebrik ederim. Tamamen farklı bir hikaye anlatmışsınız ve yine karakterlere odaklanmışsınız. Hangi noktada yeni Hill House sezonu yapmak yerine Bly’i çekmeye karar verdiniz?


solda Mike Flanagan, sağda Trevor Macy


Mike- Hill House’u çekerken, özellikle de finali çekerken ikinci sezonu hiç düşünmemiştik. Daha insanların diziyi nasıl bulacağını bilmiyorduk. Ve hiçbirimiz Crain ailesinin hikayesini 2. sezonla devam ettirmeyi düşünmüyordu. Hikayenin doğal bir şekilde bittiğine emindik. Hill House çıktıktan sonra Netflix bize dizinin 2. sezonunu çekmek istediğini söyledi. Ama hiçbir şekilde hikayeyi devam ettirmeyi konuşmadık. 2. sezon planlarına başladığımızda sadece bir antoloji (farklı black mirror bölümleri gibi. Benzer temalar ama farklı hikaye) yapmak istediğimizi ve farklı bir klasik korku kitabını uyarlamak istediğimizi söyledik. Hill House’ta yaptığımız gibi dizi için kitabın farklı parçalarını bir araya getiririz diyorduk (Hill House da Bly Manor da uyarlandıkları kitaba birebir sadık değiller. Sadece belirli temalarI ve karakterleri uyarlıyorlar). Hill House’a 2. sezon çekseydik hikaye gereğinden fazla devam etmiş ve dizinin finaline kadar geldikten sonra devam ederek biraz seyirciyle dalga geçmiş gibi olurduk.

Trevor- Heny James’in kitabını uyarlamaya Kasım 2018’de Dr. Sleep’i çekerken karar verdik (Arkadaşlar bu iki insan çılgın. Deli gibi çalışıyorlar. Hiç ara vermiyorlar. Mike Flanagan Haunting of Hill House’un her bölümünü yazmış, kurgulamış ve yönetmiş bir arkadaş. Normalde kimse böyle yapmaz. Birazdan bu konuya geleceğiz). Mike set sırasında bu fikrin üstünde düşündü ve sonra diziyi Paramount, Amblin ve Netflix’e sunduk. Herkes heyecanlıydı. Farklı bir şey yapacağımızı biliyorduk. Ama her iki sezonda da tanıdık yüzleri görmek ve muhteşem aktörlerle çalışmak güzeldi. Bu açıdan küçük bir devamlılık yaratmış olduk.

Cem- Evet dizide aynı oyuncular olmasına rağmen tamamen farklı bir his var. Dr. Sleep, bir Kubrick filmine devam filmiydi ve bir Stephen King uyarlamasıydı. Hill House’u, Gerald’s Game’i yaptınız ve asla durmuyorsunuz. Sektörde bu kadar arka arkaya iş yapan çok az kişi var. Ne yaptığınızın ve ne kadar başarılı olduğunuzun farkında mısınız yoksa sadece yeni projeleri yapmaya devam etmeye mi çalışıyorsunuz?

(uzun süre gülüyorlar. Uydurmuyorum cidden gülüyorlar)


Mike- Emin değilim ama ya planladığımız için ya da şansımız sayesinde sürekli yeni projeler yapıyoruz. Trevor adına konuşamam çünkü genelde devam etmemizi sağlayan kişi o. Çoğu şeyi kendisi ayarlıyor. Bir projeyi bitirdikten sonra çekecek yeni bir projemiz olmasını o sağlıyor (Trevor yapımcı ya. Bütün bütçe ve platform işleriyle Trevor abi ilgileniyor). Ve yıllardır beraber çalıştığımız için biraz yıpranmış ve konuyla ilgili görüşleri değişmiş olabilir.

Bana gelecek olursak, hayatım boyunca onca yıl bir şeyleri yapmak için çabaladıktan sonra kariyerim bir gecede ortaya çıkmış gibi hissediyorum. Benzer bi şekilde hızlıca kaybolup gidebileceğinden de biraz korkuyorum. Bu sebeple projeler arasında durup dinlenmeyi çok istemiyorum. Devam etmek her zaman çok önemli. Trevor’la olan partnerliğimizin en güzel noktalarından biri de ikimizin de sürekli geleceği düşünmesi ve durmaktan rahatsız olması. (GÜLÜYOR, ben de gülüyorum. Herkes çok mutlu. Keşke konuşma sonsuza dek devam etse. Çok saçmaa bi olay bu adamla telefonda muhabbet ediyor gibi olmam. Ve Mike da Trevor da normal bir sohbetmiş gibi davranıyor)

Trevor- Çok sevdiğimiz bir işi yaptığımız için şanslıyız. Benzer görüşlere ve zevklere sahibiz. Yeni bir projenin heyecanı her zaman güzel hissettiriyor. Şu anda Netflix için yeni korku dizimiz Midnight Mass’i çekiyoruz. Ama monitörün önünde ‘şu projeyi ne zaman yapıyoruz, bu projeyi ne zaman sunuyoruz’ diye konuşuyoruz. Meşgul olduğumuz için şanslıyız ve bunu seviyoruz.

Mike- Evet, çok şanslıyız.

Cem-Siz harikasınız. Peki karantinadan sonra set nasıl gidiyor? Evde geçirdiğiniz altı aydan sonra tekrar sette olmakla ilgili nasıl hissediyorsunuz?

Mike- Öncelikle ikimiz de çok çok şanslı hissediyoruz. Bir sürü insan çalışamıyorken, güvenli bir ortamda çalışabildiğimiz için şanslıyız. Önemli bir deneyim oldu. Bu setteki kadar sıkı güvenlik ve sağlık önlemlerini daha önce hayatımda hiç tecrübe etmemiştim. Ama her şey harika gidiyor. 35 gündür çekim yapıyoruz ve 7 haftadır sağlık açısından problem yaşamadık. Sürreal, heyecan verici ve aynı zamanda korkutucu bir durum. Vancouver’da (Kanada’da güzel bir şehir. Korona Kanada’da daha az olduğu için iyi bir tercih) çekim yapmaya başlayan ilk ekiplerden biriyiz. Netflix’in bize verdiği güven ve destek için minnettarız.

Trevor- Çekim ekibini güvende tutup istediğimiz seviyede bir şey çekmek için çok uğraşıyoruz. Netflix bize çok destek oldu ve ekibimiz de olağanüstü derecede destekleyici. Bu işleri çok kolaylaştırdı. Şu ana kadar her şey yolunda gidiyor.Cem- Bu harika. Bly’a geri dönersek, Mike senin için tüm bölümleri yönetmemek, yazmamak ya da editlememek zor muydu? Endişe duydun mu yoksa rahatladın mı? (Mike biraz önce dediğim gibi Hill House’ta HER ŞEYİ yapmıştı. Bu dizideyse sadece gidişatı belirledi ve çoğu bölümü kendi yazıp yönetmedi)

Mike- (GÜLÜŞMELER) Çok iyi soru. Bunu bana başkaları da sordu. Geride durup her şeyle ilgilenmemek bana nasıl hissettirdi öğrenmek istediler. Soruya tam bir cevap vermekte zorlanıyorum. Aslında bana iş yüküm birinci sezondan farklı gelmedi. Bu sezon her şeyi yönetmememin sebebi ilk sezonki gibi her şeyle uğraşmaya çalışırken yorgunluktan ölmemekti.

Buradaki en büyük fark çalıştığımız ekibin bundan önce yaptığı işleri çok sevmemizdi. Hepsi bir şekilde işbirliğinde bulunmak isteyeceğimiz insanlardı. Çok farklı temaların olduğu bu sezonda farklı ve yeni bakış açılarına sahip insanlarla çalışmak önemliydi.

Ama dediğim gibi ikimiz de pek geri çekilmiş veya daha az iş yapmış gibi hissetmiyoruz. Bu sezon her şeyi yönetmeyip dizinin yapımcısı ve yaratıcısı olarak stresimizi başka insanlara aktarabileceğimizi ummuştuk. Ama gerçekte öyle olmadı. Hatta bazı yerlerde Hill House’a göre daha stresli anlar yaşadık çünkü yeni pozisyonlarımız gereği uğraştığımız farklı şeyler vardı. Yani başta bu durumun rahatlatıcı olmasını bekliyorduk, o açıdan istediğimiz yere gelemedik ama yeni sanatçılarla işbirliği içinde olmak harikaydı.

Trevor- Evet yeni insanlarla tanışıyoruz ve onları da stres yapıyoruz. Mükemmel. Kesinlikle şaka yapıyorum. Pardon.

Aslında hiç de şaka yapmıyorum.

5.

Cem- Küçükken korku filmleriyle pek aram yoktu. Annem ve babam oyuncu ve bana korku filmi izletmediler. Sanırım onlar da ben de korku filmlerini ikincil bir tür olarak görüyorduk. Mike, bildiğim kadarıyla küçükken senin de böyle düşüncelerin vardı. Hala korku türünü sevmeyen yetişkin insanlar var. Bu insanlara korku filmlerini ve bu türe olan sevgini nasıl anlatırsın?

Mike- Harika bir soru

Filmlerimiz ve dizilerimiz için aldığımız en güzel iltifatlardan biri insanlardan şunu duymaktı: ‘Normalde korku türü izlemem fakat bundan gerçekten keyif aldım.’ Korku türüne karşı haksız bir önyargı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar “ yok ben korku filmi sevmem” diyerek tüm türü görmezden geliyor. Sonra o insanları sıkıştırıp “Ama Jaws’u seviyorsun değil mi” diye sorduğunda “Evet ama o korku değil” diyorlar ve sen de onlara bakıp “Neden değil?” diyiyorsun. Bence birçok insan korku türünü yanlış anlıyor. Joe Hill bunu harika açıklıyor. İnsanlar korku türünün sadizmle alakalı olduğunu sanıyor ama öyle bir şey yok. Korku yüksek derecede empatiyle alakalı. Biz türü bu korkutucu ve ne olduğu belirsiz dünyada topluca ve bireysel olarak korkularımızı konuşabileceğimiz ve anlayabileceğimiz bir şey ol
arak görüyoruz. Bence bu tür bize dünyada biraz daha cesur olmamızı katartik bir şekilde öğretiyor. Bu yüzden çok değerli.


Bizim için korku filmlerinin bazen korku, bazen gerilim ve bazen kaygıyı arttırması bir egzersiz olarak önemli. Ama izleyicilerimizin sadece bu duyguları yaşamasını istemiyoruz. Aynı zamanda güvende hissetmeleri gerek. Sevgiyi hissetmelerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini, dünyayı düşünmelerini istiyoruz. Bu türe karşı tereddütte hissedenler için bunları söyleyebilirim. Tür sizin düşündüğünüzden çok daha fazlası. Filmleri doğru yapıldığında korku gerçekten en güzel türlerden biri. Çünkü bizi diğer türlerin yapamayacağı şekilde geliştirme ve değiştirme potansiyeline sahip. Korku bizde çok derin ve farklı duygular uyandırabilir. Ve bu duygular korkutucu oldukları kadar güzel de olabilirler.

6.

Cem : Evet, Hill House benim izlediğim ilk ''korku'' dizisiydi. Korku filmi izlemeyi severim ama hiç bir korku dizisi izleyeceğimi düşünmezdim. Şimdiyse bunu 10 yıl boyunca yeni Haunting sezonları çekmenizi istiyorum.

Mike: (HAHAAHAH diye gülüyor. Trevor da AHAHAHAH diye gülüyor. Ama espri yapmamıştım xd) Teşekkür ederiz.

Cem: Bu arada, 3.sezonla soru sorabilir miyim yoksa henüz çok mu erken?

Trevor : Şu an biraz erken.

Cem : Anladım.

Mike: 3.sezonu yapacak mıyız bilmiyoruz. Bunu zaman gösterecek. İnsanlar bunu istiyor mu, biz yapmak istiyor muyuz, daha bunları bilmiyoruz.

Cem: Evet, istiyoruz.

Mike: Bunun gibi 10 sezon daha istediğini duymak çok mutlu etti. Ama şimdilik ilerde Hill House’tan farklı 10 değişik dizi yapabilmeyi istiyoruz.

Cem : Evet, bunu da çok isterdim.

Mike: Ayrıca kesinlikle bir ara hayaletleri sahnenin arkasında bir yerlere saklamanın yollarını tüketmiş olacağız. Bu yüzden bu türün içinde farklı işler yapmak için heyecanlıyız. Şu an Netflix’le uzun süreli bir anlaşmanın içindeyiz. Umarım gelecek yıllarda Netflix’te Haunting dışı korkutucu ve güzel bir sürü hikayemiz olacak.

Cem: Sizlerin bu ve benzeri diğer işlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum çünkü Bly bir aşk hikayesiydi ve beni etkiledi. Bir süredir filmler dahil bu kadar iyi bir romantik yapım izlememiştim. Dizinin bu yönünden de biraz bahsedebilir misiniz?

Mike: Gerçekten mi, bunu söylediğine çok çok mutlu oldum. Bildiğin gibi Hill House kederin, ölümün ve bir aile travmasının hikayesini anlatmak için tasarlanmıştı.
Bu sezonda aynı şeyleri yapmak istemedik. Baştan beri bizi proje için en çok heyecanlandıran şey gotik bir aşk hikayesi olmasıydı. Bu romantik aşk hikayesini klasik bir şekilde işlemedik. Henry James’in anlatacağı bir aşk hikayesi anlatmaya çalıştık (Henry James, Haunting of Bly'ın uyarlandığı Turning of Screw kitabının yazarı. Ama dizi sadece bu kitaptan uyarlama değil, başka Henry James kitaplarından da temalar içeriyor) Aşkı bir terapi olarak değil, aşkın getirdiği pişmanlığı, kıyameti ve diğer güçlü duyguları işlemeye çalıştık. Senin diziden bunu çıkarman beni çok mutlu etti çünkü yaparkenki tüm amacımız da buydu.

Bundan sonra ben zamanımın dolduğunu söyledim ve yeni dostlarıma teşekkür edip çekimlerde kolay gelsin dedim. Onlar da görüşürüz diyip büyük ihtimalle çekime gittiler.

Evet sevgili filme gitmeden önce okuyucuları. Mike Flanagan ve Trevor abiyle gerçekleştirdiğimiz röportaj bu şekildeydi. Siz de Flanagan'ın filmlerini ve dizilerini izlediyseniz yorumlarınızı bekliyorum. Kendinize iyi bakın!

Yorumlar

 1. Çok iyi teşekkür ederiz tüm konuşmayı yazıya döktüğün içinç

  YanıtlaSil
 2. Çok hoş bir röportaj olmuş, Mike Abimiz çok samimi bir insanmış bunu hiç beklemiyordum doğrusu.

  YanıtlaSil
 3. Joe Hill in sözüyle örneklendirmesi cok hoş ve doyurucu bi cevap olmasını sağlamış güzel röportaj yazdığın icin tesekkurler

  YanıtlaSil
 4. Çok içten ve doyurucu bir röportaj olmuş.Özellikle bu röportajı diziyi bitirmemden 15 dakika kadar sonra okumak,bly manor'un yapımcısının ve yönetmeninin bizzat ağzından dizinin yüzeysel analizini okuyabilmek büyük zevkti.Eline emeğine sağlık<3

  YanıtlaSil

Yorum Gönder