HARRY POTTER BİTELİ 10 YIL OLDU ve Hayranlığımın Bittiği Gün

Alakasız ama kız arkadaşım Eylül'le yaptığımız podcasti burdan ücretsiz dinleyebilirsiniz 

Bugün Harry Potter’ın nasıl kişiliğimin en önemli parçalarından biri olduğunu ve bunun nasıl tek bi olayla bittiğini anlatacağım.

Harry Potter’ın son filmi vizyona gireli 10 yıl oldu. Film Türkiye’de 13 Temmuz’da Amerikadaysa 15 Temmuzda çıkmıştı.


son filmi izlemeden bir gün önce sinemada çekildiğim fotoğraf

Son Harry Potter filmi çıktığında ilkokuldan yeni mezun olmuştum ve lisede nereye gideceğim belli değildi. Biz liseye SBS isimli saçma bi sınavla giriyorduk. Bu sınavda öğrenci altıncı, yedinci ve sekizinci sınıfın sonunda üç ayrı sınava giriyor, bunların ortalaması liseye giriş puanını belirliyordu. Ben dershaneye gitmeme rağmen 6. ve 7. sınıfta kötü sonuçlar aldım ve iyi bir liseye girmem bi hayli zorlaştı. Tek bir çıkış yolum vardı. Özel okullar öğrencileri sadece son sene yapılan sınavın puanıyla alıyordu. Ben de son sene bi hayli çalıştım ve SBS’de 2 fransızca, 1 de fen olmak üzere toplam üç yanlış yaparak Türkiye’nin en iyi liselerinden Üsküdar Amerikan’a girdim xd.

Şimdi size bu ülkenin eğitim sistemini ve adaletsizliğini özetleyen bi şey anlatacağım. Yazının bu bölümü yazının geri kalanıyla tamamen alakasız olacak o yüzden ''zaten eğitim sisteminin saçmalığını biliyorum'' diyorsanız bu paragrafı atlayabilirsiniz.

Bilmeyenler için ben ilkokulda bi fransız okulu olan NDS’ye gidiyordum. Biz lise sınavlarında fransızcayı çözüyorduk. Ama sınavda ingilizce soruları da aynı kitapçıkta olduğu ve tüm yabancı dillerin cevap anahtarı aynı olduğu için isteyen ingilizceyi de yapabiliyordu. Bizim okuldaki çoğu insan ingilizce sorularını cevaplıyordu çünkü fransızca soruları ingilizceyle karşılaştırıldığında inanılmaz zordu. İngilizcede ‘’merhaba nasıl denir?’’ tarzı sorular oluyordu. Biz 7. sınıftayken inanılmaz rezil bir olay oldu. Bizim üst dönemlerimiz 8. sınıf sınavına girdi ve ingilizceyle fransızcayı beraber çözdü. Ancak bi şeyi bilmiyorlardı. Sınavı yapan arkadaşlar kimseye haber vermeden fransızcayla ingilizcenin cevap anahtarını değiştirmiş ama bunu kimseye haber vermemiş. Benim bir dönem üstüm olan masum öğrenciler iki dili beraber çözmüşler ve sadece bu hata yüzünden inanılmaz sayıda yanlışları çıkmış. Tüm sınavı doğru cevaplayıp sırf bu hata yüzünden istediği liseye giremeyen arkadaşlarım vardı.


Bu arada şu an 24 yaşındayım ve 6. ve 7. sınıfta ders çalışmayıp ne yaptığımı hatırlamıyorum. Altıncı ve yedinci sınıflar boş vakitlerinde ne yapıyor? Ben o sıralar ‘’worlhero’’ isimli bir bedavaya kurulan websitesi açmıştım (hiçbi kişiliği olmayan iğrenç bi siteydi), popmundo diye online bir hayat yaşayıp sevgili yaptığınız bi oyun oynuyordum (ekşiden baktım, oyun hala popüler sanırım) ve haftada bir basket antrenmanlarına gidiyordum.


Liseye geçiş sınavının Harry Potter’ın son filmiyle ne alakası var diyebilirsiniz. Buna iki cevabım var. HİÇBİ ALAKASI YOK ve çok alakası var. Sekizinci sınıfın sonunda allahın her günü dersaneye gitmiş, inanılmaz bunalmış bir insandım. İlkokul bittikten sonra özgür olacağımı, yeni bir hayata kavuşacağımı düşünüyordum. Hatta ilkokulun bittiği gün arkadaşlarımla o kadar kafayı yemiştik ki sınıfın kaloriferin üstündeki peteği büküp sınıftaki sandalyeleri havaya fırlatmıştık. Öğretmenlerden biri bunu görmüş ve tepki olarak tüm öğretmenler mezuniyete gelmeyeceklerini söylemişlerdi. Ben ve bi arkadaşım okullar kapalıyken okula gitmiş, öğretmenlerimizden özür dileyip öğretmenlerin mezuniyete gelmesini sağlamıştık.


mezuniyette inanılmaz öğretmenimin Engin öğretmenle çekildiğim fotoğraf


Bi de şu var. O zamanlar kişiliğimi henüz oluşturamadığım için Harry Potter’ı kişiliğim olarak seçmiştim. Okulda sınıfımız 16 kişilik olduğu için ortak bi şey yapmamız çok kolaydı ve biz de ders aralarında hardcore Harry Pottercılık oynuyorduk. Kalemleri asa olarak kullanıp birbirimize büyü yapıyorduk ve büyü yapılan kişinin gerçek tepkiler vermesi gerekiyordu. Biri sersemlet yaptığında arkaya doğru zıplayarak yere düşüyorduk. Bi derste de arkadaşım bana Petrificus Totalus yapmıştı ve öğretmen bana söz verene kadar hiç hareket etmemiştim. Bazen de sınıftaki müzik çalara Melez Prens’in CD’sini koyup Dumbledore’un ölüm sahnesini canlandırırdık. Ne kadar eğlendiğimizi tahmin edemezsiniz…


Ve ilkokulun bitmesiyle beraber Harry Potter da o yaz sona eriyordu… 


Harry Potter şakasız benim kimliğimdi. İlkokulda da lisede de yıllığımda içinde Harry Potter geçmeyen bir yazı yok. İlkokulu anlıyorum da lisede Harry Potter hayranlığımı nasıl öne çıkardığımı anlayamıyorum. Çünkü o sıralar Harry Potter bitmişti. Sanırım tanıştığım herkese Harry Potterla ilgili şeyler anlatıyordum. Büyük ihtimalle lisede çok eğlenceli biri değildim...


Son film için gün saymaya filmin vizyonuna 100 gün kala başlamıştım. Ve filmle ilgili çıkan her fragmanı ve tv reklamını PSPme indirip tekrar tekrar izliyordum.


Filme gittiğimiz gün de güzeldi.


O sırada bodrumdaydık ve 13 temmuz annemin doğu günüydü. Tabii ki benim umrumda olan tek şey Harry Potterdı. İlk gün filmi ailecek izledikten sonra, sonraki gün yazlıktakilerle bi minibüs kiralayıp 15 kişi filme gitmiştik.


Ve seri sona ermişti. İşin komik yanı o yazın devamında nasıl hissettiğimi net hatırlamıyorum. Baya bi boşa düşmüş olmalıyım. O yazla ilgili tek bir net anım var. Blind Pilot grubunun 3 Rounds and a Sound şarkısını dinleyip uzun süre sonra inanılmaz hafif hissettiğimi ve 30 dakikalığına muhteşem bi uyku çektiğimi hatırlıyorum. 

 

Harry Potter’a dönecek olursak. Harry Potter iyiki varmış… HP olmadan o dönemler neye tutunurdum bilmiyorum. Büyük ihtimalle Harry Pottter’a benzer bi şey bulurdum ama kesinlikle şu anki ben olmazdım. Ve düşünürsek Harry Potter küçük bir çocuk için harika bi şey. Harry Potter bildiğiniz hayat dersi. Özellikler kitapların dünyası çok derin ve kitapları okuyan biri bir sürü dünya görüşüne tanık oluyor.


HARRY POTTER HAYRANLIĞIMIN YOK OLDUĞU GÜN 
Dostar ben ilkokul ve lisede Harry Potter hayranlığımın farkında değildim. Hayran olduğumu biliyordum ama bunun tam olarak ne demek olduğunu bilmiyordum


Bunu lise ikinin yazında babamla beraber Orlando’daki Universal Studios’a gidince anladım. Harry Potter parkı ben sekizinci sınıftayken açılmıştı ve haberlerde gördüğümden beri oraya gitmek en büyük hayalimdi. 


Ve olan oldu. Babamla beraber 2014’te sonunda Universala gittik. Park çok detaylıydı ve gerçekten mükemmeldi. Diagon yolunda Harry Potter müzikleri eşliğinde yürümek, kaymak birası içmek, bunların hepsi çok eğlenceliydi.


Aynı zamanda park inanılmaz kalabalık ve bunaltıcıydı. Harika ürünler vardı ve bunları almak için para vermemiz gerekiyordu (sanırım o gün kapitalizmin kelime anlamını öğrendim). O gün bi sürü ürün aldım ve aynı zamanda bana benzeyen bi sürü insan gördüm. Sanırım insanları görmem kendimi de daha iyi değerlendirmeme sebep oldu. Harry Potter parkında eğlenmiştim ama kesinlikle hayatımın en güzel günlerinden birini yaşamamıştım. Kendimi parka gitmek için yiyip bitirmeme o kadar da gerek yoktu. Babamla bi gün şehri gezsek de eminim aynı derecede eğlenebilirdik Bir parka veya bir Harry Potter tshirtüne fazla anlam yüklemiştim. 


Sanırım insan bi şeyi yapamadığında hayatta elde edeceği tüm mutluluğu o şeye yüklüyor. Harry Potter parkına gitmeyi beklemek de benim için böyle bir deneyimdi.


O günden sonra BÜYÜK bir Harry Potter hayranı olmaya devam ettim. Daniel Radclifflele bi daha fotoğraf çekildim. Ama sürekli yeni figür almaktan veya mutluluğumu Harry Potter’a yüklemekten vazgeçtim. 


Herkes bi şeyi istediği gibi sevebilir. Bunda hiçbi sıkıntı yok. Ancak şu an iyiki o parka gitmişiz de Harry Potter hayranlığı konusunda kendimi biraz değerlendirmişim diyorum.


Hayat harika bi şey ve bi filmi veya bi olayı beklemek harika olsa da ben hayatımı bunları bekleyerek yaşamak istemiyorum. Hayat, hayattan bi şey beklemeden ve almadan da çok güzel.


Bu yazıyı neden yazdım bilmiyorum. Sanırım hala ilkokulda ve lisede neden bu kadar Harry Potter'a bağlandığımı anlamaya çalışıyorum. Aslında bunun cevabı çok basit. Harry Potter içine girmesi çok kolay olan muazzam bi dünyaydı. Ben de bu dünyanın içine girip hiç çıkmamaya çalıştım. Şu an o zamanki bazı davranışlarım saçma gelse de gerçekten HARRY POTTER İYİKİ VARMIŞ.

Yorumlar

 1. Beklemek güzel bir son. Eğitim sistemiyle ilgili bir sorunu olmayan yoktur herhalde. Her sene eğitim sisteminin iğrençliğine şahit oluyoruz. Harry Potter sevdiğimi profil resmimden de anlayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 2. Ben de büyüyüp, Harry Potter'ın ne kadar çöp bir dünyası olduğunu anladığın için hayranlığının bittiğini yazacağını düşünüyordum, lol.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel yazmışsın Anılarını okumak çok keyifliydi özellşkle sınıfı yerle bir etmeniz jdbdjdnf. Harty Potterı zamanında yaşamak gerçekten çok güzelmiş. Nice sihirli günlere sayın Potterhead

  YanıtlaSil
 4. Yazıların güzel ancak bence gramerine daha çok dikkat etmelisin.

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir yazı ,hyatı bir kitap ve filme sığdırmak kötü tabi. Ben de yaşamıştım böyle bir şey. Çok sevdiğim bir kitap serisiydi. Şimdi çok uzak geliyor o günler bana.

  YanıtlaSil
 6. "Harry Potter'ın" derken Baş harfleri büyük yazıp ve kesme işareti kullanıp, "allahın her günü" yazarken Allah'ı küçük harfle yazıp ve kesme işareti kullanmamak da iyimiş.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder